Pääsivu Lapin kämpät Koilliskaira Niilanpään kota 3

KOILLISKAIRA
NIILANPÄÄN KOTA 3

LAPIN KÄMPÄT    KORTISTO    KARTTA

Kohteen tyyppi:

Kohteen sijainti:

013

Edellinen

Seuraava

Kota

Kiilopään eteläpuolella olevalla poroaidalla. Kaarreojan latvalla. 500m Niilanpään porokämpästä etelään.

Kohteen kunto:

Paikalla käynti:

Tietoja muutettu

Huonossa kunnossa

2009

07.09.2009

Rakennusvuosi:

Koord. X(P)

Koord. Y(I)

7581030

3521230

Huom:

LISÄKUVIA

Kaunispää-Kopsusjärvi kartoissa 1976,-80 Niilanpään länsipuolella Kaarreojan varressa merkintä "Turvekota". Näkyypä vielä MML:n karttapaikalla 2009.

Paikalla on neliskanttinen kota jossa muutama hirsi seinien alaosassa ja lautakatto. Katossa huopavuoraus ja sen päällä pintalautoja. Ulkoisesti vielä kohtuullisessa kunnossa. Sisältä homeessa, lattialla kasvaa sieniä. Häthätään sääsuojaksi kelpaava mutta vieressä 500m päässä on avoin hyväkuntoinen porokämppä takkoineen ja pöytineen.

Vaikea keksiä tälle rakennukselle käyttöä tällä paikalla. Palanut Hammaskota oli samallainen, jospa vaikka ...

Vanhempien karttojen turvekotaa ei paikalla ole. Onko tehty uusi kota vai oliko vanhemmissa kartoissa virheellinen nimi?

Päiväkirjamerkintöjä: