Pääsivu Lapin kämpät Hammaskaira Pikku-Harrijoki kota

HAMMASKAIRA
PIKKU-HARRIJOKI KOTA

LAPIN KÄMPÄT    KORTISTO    KARTTA

Kohteen tyyppi:

Kohteen sijainti:

085

Edellinen

Seuraava

Taukotupa

Pikku-Harrijoen mutkassa Harrimoroston itäpuolella. Tolosjoelta 2km länteen.

Kohteen kunto:

Paikalla käynti:

Tietoja muutettu

Huollettu

1990, 2004

29.12.2005

Rakennusvuosi:

Koord. X(P)

Koord. Y(I)

7592170

3511800

Huom: 

LISÄKUVIA

Lipsutaan linjasta ja otetaan mukaan vaikka ei ole yöpymistarkoitukseen rakennettu ja viereen tulee metsätie. Kelpaa kyllä täälläkin nukkua. Kartoillani ei ole rakennuksen merkkiä mutta mm. Hammastunturi ulkoilukartassa 1998 ulkoilumerkintä "hirsikota".

Sisämitat noin 3m kanttiinsa. Keskellä tulisija ja seinää kiertää leveät penkit. Kun kattoluukun aukaiseen niin sisälläkin riittää valoa. Katto pitäisi pian eristää huovalla sillä se vuotaa ja kosteus lahottaa sisäosiakin nopeasti. Vieressä tilava katettu ekopiste ja WC-puuvaja yhdistelmä. Katso myös Pikku-Harrijoki kämppä joka on vain 50m päässä.

Vuonna 1990 kota oli muistikuvieni mukaan hyvin uuden näköinen. Silloin kävelin ohi kun olin juuri 1km aiemmin syönyt tietämättä kammista. 2004 ei ollut sellaista hoppua ja ehdin tehdä tulet ja keitellä soppaa sisätiloissa.

Päiväkirjamerkintöjä:

19.9.2004 "Lähdin laskeutumaan Pikku-Harrijoelle. Joen vastarannalla tavoitin pienen tarpomisen jälkeen sen polun joka tulee Kulmakurulta. Käytetty polku ja komeat punaiset kepit opasteena. Vain sokea voi enään eksyä. Näitä tienoita tulin 1990 mutta ei sen kummempaa muistikuvaa ennen joen mutkan lampia joista yksi valokuva on aikoinaan otettu.

Pikku-Harrijoen mutkassa on taukokota. Sellainen eristämätön tulisijallinen sääsuoja hiihtäjiä varten. Tämä oli paikalla jo 1990 mutta muistikuva hiukan toisenlainen. Nyt vieressä seisoi parempikuntoinen ekolajittelupiste. Puuvaja/WC taitaa olla kodan ikäinen. Heitin repun maahan ja poikkesin lampien välillä näkyvää kämpän jämää katsomassa. Se on noin 2,5m kanttiinsa. Hirsiä pystyssä noin 8 varvia. Katto tietenkin puuttuu. Kolme umpinaista seinää ja sitten etuseinä jossa oven vieressä pieni ikkuna-aukko. Seinähirret on kuorimattomia joten kovin tilapäiseksi tämä tupa on ollut tarkoitettu.

Pikku-Harrijoen kota on jo alkanut ränsistyä. Harmaantuneet kattolaudat päästää valoviiruja sisään ja paikoin havaittavissa lahon alkua. Pikaisesti pitäisi laittaa huopa tuohon päälle niin elinikä pitenisi kummasti. Kota sinäänsä on mainio taukopaikaksi. Seinän vierustaa kiertää hyvä laveri ja keskellä on tulisija. Katon savunpoistoluukun toiminta ja aukipito systeemi kannattaa selvittää ennen tulen sytyttämistä. Sainpa kunnolla savut silmille. Pimeä tämä kämppä on ellei tuota kattoluukkua avaa, ovikaan ei pysy auki ilman pönkkää sillä pienikin tuulenvire paiskaa sen kiinni."